Marraskuu 2024 • Joulukuu 2025 • Tammikuu 2025 • Helmikuu 2025
Musiikkikirjastot.fi tekee nostoja ja vinkkaa uutuuslevyjä pienten ja suurten levy-yhtiöiden suojateilta Suomesta, ulkomailta ja kirjastosta. Aiemmat levyuutuudet löytyvät kuvitetulta koontisivulta.
Uutta suomalaista maaliskuussa: Anssi Kela. Ulkomailta: Steven Wilson. Lisää nostoja tulossa!
Linkkejä eteenpäin kirjastovalikoimiin, Levyhyllyihin ja artistisivuille
Videoiden ja somekanavien lisäksi nostot on kytketty kirjastoblogiin Levyhyllyt, josta löytyy satoja artikkeleita musiikkia. Jos levytys on varattavissa kirjastosta, se on linkitetty Finna.fi-palvelun hakutulokseen.
Laulaja-lauluntekijät, suomirock
Anssi Kela: Kaikki tiet joita kuljin | Kaiku Recordings 2025
Yli kuusi vuotta siinä vierähti: Anssi Kelan 2018 ilmestyneen Ääriviivoja-levyn seuraaja Kaikki tiet joita kuljin tuo koskettavan laulaja-lauluntekijän jälleen tutusti lähelle. Uutuuslevyltä löytyy matkantekoa, ihmissuhteita, elämää ja elämänkokemuksia kelamaisen lämpimään 80-lukulaiseen tyyliin.
Kaikki tiet joita kuljin on ulkona 7. maaliskuuta. Toimituksen lämmin suositus Pave Maijasen, Bruce Springsteenin, Bruce Hornsby & The Rangen, The Policen ja Zen Cafén faneille.
Kaikki tiet joita kuljin
1 Valmiina kaikkeen
2 Heitä varovaisuus tuuleen
3 Eiffeli
4 Kaikesta puolet saat
5 P niin kuin puukko
6 Itsestäänselvää (feat. JANNA)
7 Mikään ei oo ennallaan
8 Neljäs huhtikuuta (feat. Rosa Ruu)
9 Giants of Rock
10 Kaikki tiet joita kuljin
Anssi Kela | kotisivu
Anssi Kela | Facebook
Anssi Kela | Levyhyllyt [5/2019 • 3/2025]
• Aukio – rohkeutta aallonpohjalla
• Kaikki tiet joita kuljin – nostalgian katkeransuloinen kauneus
Kaikki tiet joita kuljin
Progressiivinen Rock, laulaja-lauluntekijät
Steven Wilson: The Overview | Fiction / Virgin Music Group 2025
Mietteliään nykyprogen parissa hyvin viihtynyt Steven Wilson (Porcupine Tree) palaa kevääksi toissavuotista The Harmony Codexia ’70-lukulaisemmalta tuntuvalla vaihteella. Wilsonin soolouran kahdeksas studiolevy The Overview on kaksi levynpuoliskon mittaista teosta ’Objects Outlive Us’ ja ’The Overview’. Molemmissa riittää mukavasti sulateltavaa.
The Overview ilmestyy 14. maaliskuuta. Toimituksen lämmin suositus Pink Floydin, Pure Reason Revolutionin ja The Pineapple Thiefin diggareille, IQ-faneille – ja luonnollisesti Porcupine Treen ystäville.
The Overview
A-puoli • Objects Outlive Us
• No Monkey’s Paw
• The Buddha Of The Modern Age
• Objects: Meanwhile
• The Cicerones
• Ark
• Cosmic Sons Of Toil
• No Ghost On The Moor
• Heat Death Of The Universe
B-puoli • The Overview
• Perspective
• A Beautiful Infinity I
• Borrowed Atoms
• A Beautiful Infinity II
• Infinity Measured In Moments
• Permanence
Steven Wilson | Facebook
Steven Wilson | Instagram
Steven Wilson | Levyhyllyt [3/2015 • 1/2016 • 1/2017]
• Insurgentes – soolouran komea alku
• Hand Cannot Erase – koskettava tarina ulkopuolisuudesta
• 4 ½ – silta kohti uutta
Objects Outlive Us • Objects: Meanwhile